21.03.2023 Баскетбол: Балкан си уреди битка с ЦСКА

Баскетбол

Отборът на Балкан (Ботевград) победи убедително състава на Ямбол с 97:66 (31:14, 24:17, 19:14, 23:21) в “Арена София”. В последния четвъртфинал в турнира за Купата на България по баскетбол за мъже. Така шампионите ще се изправят срещу ЦСКА във втория полуфинал утре (22 март) от 20:15 часа. Преди това от 18:00 часа ще спорят съставите на Левски и Черноморец. Финалът на надпреварата ще се играе в петък (24 март) от 18:00 часа.

Ботевградчани започнаха много концентрирано и доминираха през целия мач. Още за първите 10 минути разликата премина 15 точки, като след началната четвърт Балкан водеше с 31:14. Във втората част разликата достигна цели 33 точки след два точни наказателни удара на Константин Тошков за 51:18 четири минути и половина преди почивката. Баскетболистите на Ямбол успяха да наваксат малко изоставането си до 55:31 след 20 минути игра.

През второто полувреме Балкан продължи да владее категорично инициативата, а преди заключителния период преднината на шампионите бе 74:45. Най-голямата разлика в срещата бе 38 точки.

Пол Джаксън и Николаос Дипларос отбелязаха по 14 точки за победата на ботевградчани. Денг Адел завърши с 11 точки и 8 борби.

За тима на Ямбол Трей Сампсън реализира 15 точки и 6 борби. С 11 точки и 7 асистенции се отчете Иван Лилов.

Сензация на старта на Купата на България по баскетбол

Носителят на Купата на България по баскетбол за мъже от последните два сезона Рилски спортист отпадна от надпреварата. След поражение от Черноморец в първия четвъртфинал на тазгодишното издание на турнира.

Бургазлии победиха самоковци за втори път в рамките на по-малко от седмица. Този път надделяха с 82:78 (15:29, 18:10, 23:9, 13:21, 13:9) след продължение в “Арена София” в столицата, където се провежда Финалната осмица от днес до петък, 24 март.

Черноморец очаква на полуфиналите утре от 18:00 часа победителя от втория четвъртфинал между Левски и Берое. “Сините” и старозагорци излизат един срещу друг в 15:15 часа.

Баскетболистите на Рилски спортист започнаха по-уверено и поведоха с 29:15 след първите 10 минути игра. С кош на Йордан Минчев самоковци дръпнаха с 18 точки – 39:21 при оставащи три минути и 40 секунди от първото полувреме. Воден от Георги Боянов и Мунис Туту съставът на Черноморец обаче направи серия от 12:0. За да се доближи на 6 точки на почивката – 39:33.

През второто полувреме Рилски спортист отново стартира по-добре. Дръпна с 44:33, но тимът от Бургас изравни за 44:44 в средата на третата четвърт. След 11 безответни точки, дело на Боянов, Туту и Брайс Нзи. Три минути и половина преди края на периода Нзи донесе за първи път аванс за Черноморец в мача при 46:44. В оставащото време бургазлии държаха инициативата и поведоха с 56:48 преди заключителната част.

Рилски спортист

С точни стрелби на Деян Карамфилов и Брандън Рандълф Рилски спортист намали пасива си до 56:58. При оставащи малко повече от 8 минути в мача, а след нова тройка на Карамфилов самоковци обърнаха до 59:58. Последваха минути с размяна на водачеството. Рандълф вкара от далечна дистанция за 67:64 за Рилски спортист, Черноморец намали, но Чавдар Костов реализира за 69:66 две минути преди края на срещата. Бургазлии се възползваха от грешка на Рилски спортист. Откраднаха топката и след като Макол Моайен бе фаулиран. Той отбеляза един наказателен удар, намалявайки на 67:69. При оставащи 41 секунди Джордан Тъкър от Черноморец изравни за 69:69. Деян Карамфилов пропусна за Рилски спортист. Последва неточна стрелба и на Мунис Туту за край на редовното време при равенство 69:69.

В допълнителните 5 минути Черноморец излезе напред в резултата за 74:72 при оставащи две минути и половина. А след умишлен фаул на Тъкър, Александър Янев отбеляза два наказателни удара за 74:74. Малко по-късно Янев отново бе фаулиран и реализира от наказателната линия, но Черноморец веднага изравни, Георги Боянов бе точен за преднина от 78:76, а при оставащи 27 секунди отбеляза за 80:76 в полза на Черноморец. Рилски спортист не успя да стигне дсо обрат до края и отпадна от турнира.

Джордан Тъкър бе най-резултатен за Черноморец с 22 точки, 6 борби и 3 асистенции, а Георги Боянов оформи “дабъл-дабъл” от 16 точки и 17 борби.

За Рилски спортист Александър Янев завърши с 16 точки и 8 борби, а Брандън Рандълф се отчете с 15 точки, 4 борби и 4 асистенции.

Левски на полуфинал за Купата на България по баскетбол

Отборът на Левски победи старозагорския Берое с 85:78 (23:14, 22:20, 18:15, 22:29) в “Арена София”. Във втория четвъртфинал от турнира за Купата на България по баскетбол за мъже.

На полуфиналите миналогодишният финалист Левски ще срещне тима на Черноморец в сряда (22 март) от 18:00 часа.

“Сините” водеха почти през целия мач. Имаха превъзходство в борбата под коша и до голяма степен контролираха събитията на терена благодарение и на по-точната си стрелба от далечна дистанция. Левски, който заедно с ЦСКА е съдомакин на Финалната осмица на надпреварата поведе с 23:14 след първите 10 минути игра. В началото на втората част баскетболистите на Левски увеличиха аванса си над 10 точки. Берое успя за кратко да намали разликата под 5 точки, а на почивката “сините” водеха с 45:34 след стабилна игра на Алън Арнет и Златин Георгиев.

В третата четвърт воденият от старши треньора Димитър Ангелов състав се откъсна напред с 15 точки и преди последните 10 минути резултатът бе 63:49.

Левски поддържаше разлика в рамките на 10-12 точки до средата на последния период. Когато Берое се доближи на 9 при 70:61 след кош и наказателен удар от Дариъс Хол. “Сините” бързо увеличиха дистанцията над 10, Берое намали пасива си до 7 при 79:72 по-малко от минута и половина преди края, а при оставащи 33 секунди Дариъс Хол вкара за 79:74, но Левски не допусна обрат до финалната сирена.

Алън Арнет бе най-полезен за победата на Левски с 27 точки и 4 борби, Джон Флорвиъс отбеляза 13 точки и 2 борби, а Златин Георгиев добави 12 точки, 5 борби и 3 асистенции.

За отбора от Стара Загора Даниел Пюрифой реализира “дабъл-дабъл” от 16 точки и 12 борби, а Дариъс Хол се включи със 17 точки и 6 борби.

ЦСКА прегази Спартак (Плевен) и е в Топ 4 за Купата

ЦСКА се превърна в третия отбор, който продупчи билета си за полуфиналите в турнира за Купата на България по баскетбол .

Воденият от старши треньора Росен Барчовски тим преодоля съпротивата на Спартак (Плевен) с крайното 82:63 (24:17, 13:14, 29:16, 16:16) в столичната зала “Арена София”. По този начин “армейците” се присъединяват към компанията на вече класиралите се за полуфиналната фаза отбори на Черноморец и Левски, а в дуел за място на финала “червените” ще се изправят срещу победителя от двойката Балкан – Ямбол.

В основата на успеха за ЦСКА бе звездата на отбора Таменанг Чо, който се завърна в ротацията с дабъл-дабъл от 23 точки и 12 борби, фиксирайки коефициент на полезно действие от 36.